INDICATORS ON LECZENIE JASKRY YOU SHOULD KNOW

Indicators on leczenie jaskry You Should Know

Indicators on leczenie jaskry You Should Know

Blog Article

ostrego ataku jaskry, któremu towarzyszą: bardzo wysokie ciśnienie w oku, ból głowy, drażliwość gałki ocznej, nudności i wymioty. W sytuacji ostrego ataku jaskry, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub na pogotowie.

Jaskra jest to choroba narządu wzroku, której istotą jest występowanie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Utrzymujące się wysokie ciśnienie w gałce ocznej oddziałuje na nerw wzrokowy, który z biegiem czasu ulega coraz poważniejszemu uszkodzeniu.

dr hab. Marii Hanny Niżankowskiej opublikowanym w portalu mp.pl dowiadujemy się, że zastosowanie trabekuloplastyki we wczesnym stadium zaawansowania jaskry, powoduje spadek ciśnienia śródgałkowego o twenty five - 30%. Umożliwia to spowolnienie publishępu choroby, a w wielu przypadkach pozwala na ograniczenie farmakoterapii.

Badanie grubości warstwy włókien nerwowych wokół tarczy, tworzących następnie jej pierścień nerwowo-siatkówkowy, jest miarodajne niezależnie od wariantów anatomicznych samej tarczy. Służą do tego dwie metody:

Jaskra wrodzona Występuje już u niemowląt i małych dzieci, a rokowania nie są korzystne, bo najczęściej prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry wrodzonej są uwarunkowanie genetyczne. 10 rodzaj jaskry występuje najrzadziej.

Przestrzeganie dożywotniego here reżimu zarówno terapii, jak i kontroli, powinno być ułatwione takim ich zaplanowaniem, aby zminimalizować negatywny wpływ na jakość jego życia. Sprzyjają temu obecne możliwości terapeutyczne.

Badania obrazowe wysoko zaawansowaną technologicznie aparaturą (np. HRT, GDx VCC i/lub OCT) pozwalają na precyzyjną ocenę stopnia jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego w momencie podejmowania leczenia i są wykonywane na etapie diagnozy i wstępnego ustalania intensywności terapii.

W leczeniu jaskry wykorzystywany jest laser argonowy (ALT) lub neodymowy Nd- YAG (SLT). Zaletą tego drugiego jest możliwość ponowienia zabiegu w sytuacji, gdy pierwszy okazał się niewystarczający. W czasopiśmie "Journal of Glaucoma" ukazał się artykuł "Argon versus selective laser trabeculoplasty in more youthful sufferers: 2-12 months benefits", w którym opisano badanie, które miało na celu porównanie skuteczności obu laserów.

Ustalając godziny podawania kropli do oczu zawierających beta-blokery, dawkę wieczorną należy planować co najmniej 2 godziny przed snem, aby lek mógł w tym czasie osiągnąć szczyt swojego działania.

Leczenie laserowe jest wykorzystywane zarówno w leczeniu jaskry zamkniętego jak i otwartego kąta przesączania, jeśli lekarz prowadzący uzna, że tego typu terapia przyniesie oczekiwany efekt. Z artykułu "Jaskra" autorstwa prof.

jaskra zamkniętego kąta – w której zetknięcie się lub zrost tęczówki z rogówką powoduje zamknięcie dostępu do drożnego beleczkowania (zob. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta).

Pomimo, iż wartości ciśnienia są jak u osób zdrowych, następuje uszkodzenie nerwu i stopniowa utrata wzroku.

Szaflik – operacja zazwyczaj nie prowadzi do istotnych zmian w ostrości wzroku. Czasem jednak, jeżeli przedoperacyjne bardzo wysokie ciśnienie było powodem obrzęku rogówki, po operacji widzenie może ulec niewielkiej poprawie.

Otrzymane wyniki pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, że po upływie 2 lat od zabiegu nie obserwuje się różnic we wzroście ciśnienia śródgałkowego między zastosowaniem lasera argonowego oraz neodymowego u młodych pacjentów.

Report this page